KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ FORUMU
MERHABALAR SİTEMİZDE DAHA RAHAT GEZEBİLMEK İÇİN ÜYE DEĞİLSENİZ HEMEN ÜYE OLUN

Join the forum, it's quick and easy

MERHABALAR SİTEMİZDE DAHA RAHAT GEZEBİLMEK İÇİN ÜYE DEĞİLSENİZ HEMEN ÜYE OLUN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KIBRIS'TA İZCİ KAMPI

KIBRIS'TA İZCİ KAMPI Empty KIBRIS'TA İZCİ KAMPI

Mesaj  Admin Cuma Haz. 26, 2009 11:08 am

KKTC-TÜRKİYE DOSTLUK KÖPRÜSÜ PROJESİ ALTINDA KKTC ESENTEPE SİVİL SAVUNMA TEŞKİLAT BAŞKANLIĞI TESİSLERİNDE İZCİ KAMPI DÜZENLENMİŞTİR

Anavatanla dostluk köprüsü 06.02.2009 10:29:13

Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığınca; izcilik faaliyetlerine katkıda bulunmak amacıyla 29 Ocak – 06 Şubat 2009 tarihleri arasında, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile koordineli olarak Sivil Savunma Esentepe Sosyal Tesislerinde düzenlenen izci kampı sona erdi.“Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dostluk Köprüsü 1’inci Yıl Projesi” kapsamında düzenlenen kampa; Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İstanbul Esenyurt Borusan Asım Kocabıyık Anadolu Meslek Lisesi, Osmaniye Merkez Endüstri Meslek Lisesi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi, ****** Meslek Lisesi ve Haydarpaşa Ticaret Lisesinden 59 ergin izci ve 9 lider katıldı.
Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nca Kamp Müdürü olarak izci lideri Bedia Sağcan’ın görevlendirildiği kamp programı çerçevesinde Türkiye’den gelen izciler Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nca Ercan Devlet Havaalanı’nda karşılanmalarını müteakip Sivil Savunma Esentepe Sosyal Tesislerine yerleştirildi.
Kamp Sorumlusu Bedia Sağcan kampın sona ermesinden sonra yaptığı açıklamada, kamp programı hakkında bilgi verdi.
Sağcan, ergin izci kafilesinin programları çerçevesinde; Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak, T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Geçici Maslahatgüzarı Bekir Uysal ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Ömer Faruk Bozdemir’i ziyaret ettiklerini belirtti.
Kamp Sorumlusu Bedia Sağcan, kamp çerçevesinde Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Bölge Müdürleri ve ekipleri eşliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bütün ilçeleri ile buralarda bulunan şehitlikleri, kültür ve ören yerlerini tanıma ve bilgi edinme şansı bulduklarını, Bayrak Radyo Televizyonu’nda hazırlanan “Sözün Doğrusu” adlı programına katıldıklarını, Kuzey’in Sesi Radyo Vatan’da ise kampları süresince her gün cablı programlara katıldıklarını ifade ederek, katkılarından dolayı Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’na teşekkür etti.
Sağcan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşu aşamasında yaşanan acı günleri yaşayan canlı tanıklardan dinlemenin kafileyi derinden etkilediğini, vatan toprağının kolay kazanılmadığını bir kez daha gözler önüne serdiğini ifade ederek, Atlılar, Muratağa, Sandallar ve Karaoğlanoğlu Şehitliklerini ziyaretleri sırasında izcilerin çok duygulandıklarını, şehitleri rahmetle andıklarını kaydetti.
Sağcan, Osmaniye Ergin İzci Ocağı’nın, illerinde Garnizon Komutanı görevini ifa ederken, 1974 Mutlu Barış Harekatı’na katılan ve Harekattaki ilk şehit komutanımız olan Albay İbrahim Karaoğlanoğlu’nun ve yanında yatan diğer şehitlerimizin mezarlarına Osmaniye Valisi Zübeyir Kemelek’in Osmaniye Garnizon Komutanlığı’ndan aldırdığı vatan toprağını serptiklerini belirtti.Sağcan, 04 Şubat 2009 tarihindeki programları çerçevesinde kamplarının anısına Sivil Savunma Esentepe Sosyal tesislerinde yer alan Sivil Savunma koruluğuna 200 adet fidan diktiklerini, akşamına ise “Ateş gecesi” düzenlediklerini, geceye Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak, Lefkoşa Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Esat Sağcan ile Sivil Savunma yetkililerinin katıldığını ifade etti.
Sağcan, kamp programları boyunca Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Ömer Faruk Bozdemir’in kendilerini hiç yalnız bırakmadığını, maddi ve manevi desteğini esirgemediğini, izciler ile yaptığı sohbetlerle gençlerimizin kendilerini evlerinde hissettiklerini bu nedenle Bozdemir’e bir kez daha teşekkür etti.
Sağcan, “Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dostluk Köprüsü 1’inci Yıl Projesi”nin gerçekleşmesinde, kendilerini yüreklendiren Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak’a, resmi kurumlar ile Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC birimlerinin bağlantılarının sağlanmasında maddi destek veren, T.C.Lefkoşa eski Büyükelçisi Türkekul Kurttekin’e, TC Lefkoşa Büyükelçiliği 1’nci Müsteşarı ve Geçici Maslahatgüzarı Bekir Uysal’a, TC Lefkoşa Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Esat Sağcan’a ve İlköğretim Dairesi Müdürü İzcilik Yürütme Kurulu Başkanı Hatice Düzgün’e teşekkür etti. Sağcan, projenin devamı ve kalıcı olması için bundan sonra da desteklerin devamını diledi.
Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığınca kamp sonrasında izcilere çeşitli hediyeler, liderlere ise teşekkür belgeleri takdim edildi.

KIBRIS'TA İZCİ KAMPI Anavtnldostlk
Admin
Admin
Admin

http://forumkktc.yetkinforum.com